Dodatkowe wyposażenie samochodu

Dodatkowe wyposażenie pojazdu- co musimy obowiązkowo wozić w samochodzie?

Niezbędne wyposażenie pojazdu reguluję Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem powinniśmy posiadać  obowiązkowo tylko homologowany trójkąt ostrzegawczy oraz sprawną gaśnice. Jeśli nie będziemy posiadać tych przedmiotów lub umieścimy je w trudno dostępnym miejscu grozi nam mandat.
          
Jeśli chodzi o gaśnice należy pamiętać aby sprawdzać jej ważność, aby w przypadku wystąpienia pożaru nie okazało się że wozimy ze sobą nie potrzebny balast. Gaśnice powinno się serwisować co roku, a co dwa lata wymieniać proszek gaśniczy. W przeciwnym wypadku wożenie jej nie ma absolutnie najmniejszego sensu.

Posiadanie apteczki oraz koła zapasowego nie jest w naszym kraju obowiązkowe.
                                 
Pomimo, że apteczka nie jest obligatoryjnie wymagana warto ją mieć. W wyjątkowych sytuacjach pomoże nam zabezpieczyć bezpieczeństwo osób poszkodowanych. Apteczka powinna być wyposażona w: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chustę trójkątna oraz koc termoizolacyjny.

Podobnie jak z apteczką sprawa się ma z kołem zapasowym aby błaha awaria jak przebita opona nie okazała się poważnym problem warto zaopatrzyć się w koło zapasowe, dojazdowe lub zestaw naprawczy. Najrozsądniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaję się posiadanie ogumionego koła zapasowego o identycznym rozmiarze jak aktualnie używane koła. Pozwoli nam to na bezpieczne kontynuowanie jazdy z tylko(dla bezpieczeństwa)  delikatnym zdjęciem nogi z pedału przyśpieszenia. Dosyć dużą wadą jest waga oraz rozmiar koła zapasowego zwłaszcza dla posiadaczy samochodów z instalacją lpg gdzie w miejscu przeznaczonym przez producenta na „zapasówkę” posiadamy zamontowany zbiornik paliwa. Koło dojazdowe jest węższe i lżejsze więc łatwiej jest je zamontować oraz przewozić natomiast jedną z wad tego rozwiązania jest ograniczona prędkość z jaką możemy się poruszać jest to zazwyczaj 80km/h m.in. dlatego ze względów bezpieczeństwa rozsądek nakazuje możliwie szybko wymienić koło na standardowe. W nowych samochodach coraz częściej producenci decydują się na umieszczenie tylko zestawu naprawczego. Jest to rozwiązanie na pewno absolutnie wygodne natomiast można wymienić szereg wad: nie mamy gwarancji że nieszczelność została załatana, na prawidłowo naprawionej w ten sposób oponie możemy przejechać maksymalnie ok. 50km, maksymalna prędkość przewidziana przez producenta to zazwyczaj 60 km/h.

Pomocne przedmioty które powinny znaleźć się w naszym pojeździe to m.in. kamizelki odblaskowe, zestaw żarówek zapasowych oraz linka holownicza.